keyboard_arrow_up
XX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów

Prelegent XX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów

Arkadiusz Wiśniewski

Prezydent Opola

Polski samorządowiec, od 2014 roku prezydent Opola.

Ukończył studia Master of Business Administration (MBA) na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; jest absolwentem politologii i administracji na Uniwersytecie Opolskim. Ukończył również studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej (audyt i kontrola), a także liczne kursy i szkolenia.

Zainteresowania naukowe od studiów koncentruje wokół problematyki współczesnych doktryn, samorządu terytorialnego w Polsce oraz zagadnień związanych z transformacją ustrojową w Polsce (głównie tematyką przekształceń własnościowych w tym okresie). Przed objęciem fotela prezydenta Opola prowadził zajęcia dydaktyczne ze współczesnych doktryn politycznych, historii instytucji politycznych, wstępu do nauki o polityce, prawa samorządu terytorialnego, elementów prawa administracyjnego, wstępu do teorii państwa i prawa, opozycji politycznej w PRL, teorii polityki.

Czterokrotnie wybierany do Rady Miasta Opola, w której pełnił też rolę przewodniczącego.  W latach 2010 – 2013 zastępca prezydenta Opola odpowiedzialny m. in. za współpracę z przedsiębiorcami, rozwój nauki, infrastrukturę miejską oraz pozyskiwanie inwestorów.

Autor powiększenia Opola o ościenne miejscowości, co pozwoliło utrzymać tempo rozwoju miasta i status województwa. Za jego kadencji Opole przyjęto do prestiżowej globalnej sieci „Miast Przyjaznych Starzeniu” Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), trzykrotnie z rzędu zwyciężyło w ogólnopolskim rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów, wielokrotnie uznawane jako jedno z najbardziej perspektywicznych miast w Europie Środkowo-Wschodniej w sektorze BPO (Business Process Outsourcing).

projekt i wykonanie Interactive Technology