Budowa muzeów, która ruszyła w Polsce po 1989 r. sprzyja zwiększeniu dostępności do dóbr kultury i podnosi turystyczną atrakcyjność kraju. NIK wskazuje jednak, że budowa muzeów nie była w pełni efektywna i skuteczna. Żadnej z kontrolowanych inwestycji nie udało się oddać do użytku w terminie. Okazały się one także znacznie droższe niż planowano. Podstawową przyczyną takiego stanu były m.in. brak odpowiednich analiz ryzyka pod kątem lokalizacji muzeów, czy złożoności ich projektów architektonicznych.
]]>
Co sprawia, że miasto przyciąga nowych mieszkańców lub odwiedzających? Co jest przyczyną powstawania wielu nowych przedsiębiorstw i biznesów w tym mieście, dlaczego ośrodki badawczo-rozwojowe i centra innowacji lokowane są właśnie tutaj? Co jest tajemnicą tego magnetyzmu? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie „Magnetyczne miasta”, przygotowanym przez firmę doradczą KPMG, który zaprezentowany zostanie na sesji inauguracyjnej XIV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku Gliwice były jednym z najbiedniejszych miast dawnego woj. katowickiego. Dzisiejszy obraz Gliwic jest zupełnie inny. Miasto nieustannie się rozwija. Zajmuje czołowe miejsca w prestiżowych rankingach, zbiera pozytywne oceny specjalistów i ekspertów. Przede wszystkim jednak - tętni życiem i jest doceniane przez mieszkańców.