Program
Dzień pierwszy
Uroczyste rozpoczęcie (10.30 – 13.15)
10.30–12.00 Wystąpienia wstępne
1. Janusz Król, Redaktor Naczelny WSPÓLNOTY – powitanie gości
2. Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
3.
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich – Współpraca banków
i JST – szanse i wyzwania
4.
Prof. Krzysztof Rybiński, Rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej
w Warszawie – Nowoczesny urząd, zamiast e-administracji, administracja 2.0
12.00-12.15 przerwa
12.15-13.15 ogłoszenie wyników rankingu – Sukces Mijającej Kadencji 2006-2010
13.15-14.00 obiad
Ścieżki tematyczne (14.00 – 17.00)
1. Kongres Skarbników Polskich Samorządów
14.00-14.20
Konsekwencje dla finansów samorządowych wynikające ze wskaźników do projektu budżetu państwa na 2011 rok – Marianna Borowska, Ministerstwo Finansów
14.20-14.40
Ocena aktualnego stanu finansów samorządowych – sukcesy i zagrożenia – Tadeusz Dobek, Prezes RIO w Bydgoszczy
14.40-15.00 Pozakredytowe formy finansowania – Jarosław Ławrynowicz, Zakład Ekspertyz
Gospodarczych
15.00-15.20
Catalyst - atrakcyjna oferta dla jednostek samorządu terytorialnego – Robert Kwiatkowski, GPW
15.20-15.35 przerwa
15.35-15.55
Rola i znaczenie KRD w zarządzaniu finansami samorządów – Małgorzata Wołczek, KRD
15.35-17.00 Debata: Wydatki z budżetów samorządowych – czy luki i niejasności przepisów
prawa usprawiedliwiają stosowanie zasady „co w prawie nie zabronione, jest
dozwolone”
Moderator: Zdzisław Majewski, Zastępca Redaktora Naczelnego „Wspólnoty”
Wstęp:
Ryszard Paweł Krawczyk, Przewodniczący Krajowej Rady RIO
Dyskusja: Józef Chodarcewicz (Prezes RIO Szczecin), Lesław Fijał (Skarbnik
Krakowa), Marcin Murawski (Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego),
Andrzej Sugajski (Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu)
2. Inwestycje – Pozabudżetowe finansowanie inwestycji
14.00-14.20
Fundusze Europejskie dla JST. Poddziałanie 6.2.2. PO IG "Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych" – Małgorzata Szczepańska, Ministerstwo Gospodarki
14.20-15.30 Debata: Fundusze europejskie – przyszłość polityki spójności w Unii Europejskiej
Moderator: Jerzy Kwieciński, Wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości
Wstęp:
Jerzy Kwieciński, Europejskie Centrum Przedsiębiorczości
Dyskusja: Jarosław Pawłowski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju
Regionalnego,
Marcin Jabłoński – Marszałek Województwa Lubuskiego, Antoni Szlagor – Burmistrz
Żywca
15.30-15.45 przerwa
15.45-17.15 Debata: Partnerstwo Publiczno-Prywatne szansą na rozwój regionalny
Moderator: Józef Badecki – Brytyjsko-Polska Izba Handlowa Poznań
Wstęp:
Stan aktualny zagadnień PPP – szanse i zagrożenia – Artur Woźniak, Wiceprezes Zarządu AWIL Consulting,
Case Study PPP – Józef Badecki, AWIL Consulting/BPCC Poznań
Dyskusja: Adam Szejnfeld, Poseł na Sejm; Irena Herbst, Prezes Fundacji Centrum
PPP;
Romuald Lenkajtis, Prezes Agencji Wspierania Inicjatyw Lokalnych; Jolanta
Kalecińska, Partner White & Case; ekspert Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej
w Polsce
3. Zjazd Sekretarzy Samorządowych
14.00-14.20
Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Samorząd jako operator telekomunikacyjny? – Maciej Koziara, Urząd Komunikacji Elektronicznej
14.20-14.40 e-Urząd oczami Comarch – Miłosz Smolarczyk, Comarch
14.40-15.00 Współpraca BIK z samorządami – Patrycjusz Rozpiątkowski, BIK
15.00-15.15 przerwa
15.15-15.35
Systemy Informacji Geograficznej w administracji samorządowej – Daniel Wołowik, Esri Polska
15.35-17.15 Debata: „Usprawnienia administracji z wykorzystaniem systemów informatycznych”
Moderator: Piotr Kołodziejczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw
Wewnętrznych i Administracji
Wstęp: Podejście procesowe do informatyzacji administracji publicznej – Grzegorz
Grabowski, ekspert w dziedzinie zastosowań technologii informacji w administracji
publicznej; Zmiany w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów
realizujących zadania publiczne - czy elektroniczne postępowanie administracyjne
stanie się faktem? – Ryszard Adam Grytner, ekspert
Dobre praktyki e-administracji:
Nowa elektroniczna instrukcja kancelaryjna – Mariusz Madejczyk, Pełnomocnik Wojewody ds. Informatyzacji, Podlaski Urząd Wojewódzki Dyskusja z udziałem prelegentów
Debata plenarna – 17.30-19.00
Mecenat samorządowy – czy kultura może wspierać strategiczny rozwój jednostek samorządowych
Moderator: Janusz Król, Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota
Debata: Juliusz Braun, Radca Generalny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Bożena Żelazowska, Zastępca Dyrektora w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego; Ryszard Głowacz, b. wojewódzki konserwator zabytków w Warszawie; Emilian Kamiński, Dyrektor Teatru Kamienica
Gala Inwestorów Samorządowych, bankiet (20.00-24.00)
Dzień drugi
Debata plenarna – 10.00-11.30
Polityka zdrowotna na szczeblu samorządowym - Efektywności publicznej/prywatnej opieki zdrowotnej. Reforma służby zdrowia, kierunki zmian i konsekwencje dla finansów jst
Wstęp:
Zapotrzebowanie szpitali publicznych na środki finansowe w odniesieniu do zadłużenia sektora ochrony zdrowia (raport Electus SA) – Wioleta Błochowiak, Electus SA
Debata: Hubert Izdebski, Uniwersytet Warszawski; Wioleta Błochowiak, Electus; Wojciech Boratyński, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Ścieżki tematyczne (12.00-15.00)
1. Kongres Skarbników Polskich Samorządów
12.00-12.20
Finanse samorządów w ramach e-Urzędu – Janusz Szymura, Prezes Zarządu REKORD Systemy Informatyczne
12.20-13.45 Debata: Komu i do czego potrzebna jest Wieloletnia Prognoza Finansowa JST
Moderator: Mirosław Czekaj, Skarbnik M. St. Warszawy
Wstęp:
Wieloletnia prognoza finansowa jako nowa jakość w zarządzaniu finansami samorządowymi – Danuta Kamińska, Skarbnik Katowic
Dyskusja: Marta Postuła, Dyrektor Departamentu Reformy Finansów Publicznych,
Ministerstwo Finansów; Mariusz Siwoń, prezes RIO Katowice; Jacek Ryński, Prezes
Electus SA; Lesław Fijał, Skarbnik Krakowa
13.45-14.05 Zalety wykorzystania Informacji Gospodarczej przez Jednostki Samorządu
Terytorialnego – Mariusz Hildebrand, Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor
14.05-14.20 przerwa
14.20-15.00 Dyskusja: „Zasady naliczania subwencji wyrównawczej – czy janosikowe wymaga
zmian?”
Moderator: Zygmunt Laskowski, Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA
Dyskusja: Danuta Wawrzynkiewicz, Marek Miesztalski – Skarbnik
Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Iwaniuk – Wójt Terespola,
wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP
2. Inwestycje na szczeblu samorządowym
I12.00-12.15 Słowo wstępne - Marek Zdziebłowski, Rafał Pierzyński – Polski Klub Infrastruktury
Sportowej
12.15-12.45 Ustawa o sporcie – nowe rozwiązania legislacyjne – Jan Kordasiewicz, Kancelaria
Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz
12.45-13.15 Partnerstwo publiczno-prywatne, a sport i rekreacja: pierwsze doświadczenia –
Rafał Cieślak, Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz
13.15-13.45 Fundusze UE na sport – co jeszcze można wykorzystać? – Karolina Paulewicz,
Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz
13.45-14.00 przerwa
14.00-14.30 Jeden Projekt - dwa spojrzenia. Pomysł, program, finansowanie, projektowanie,
budowa, eksploatacja - różnice w realizacji inwestycji samodzielnie przez gminę lub
we współpracy z partnerem prywatnym – Grzegorz Rosik, Miastoprojekt Wrocław
14.30-15.00 Otwarta dyskusja - Razem czy osobno – realizacja inwestycji sportowych
samodzielnie czy z partnerem publicznym
Moderator Polski Klub Infrastruktury
3. Zjazd Sekretarzy Samorządowych
12.00-13.25 Debata: Co dziś oznacza pojęcie „dobra administracja samorządowa”?
Moderator: Zdzisław Majewski, „Wspólnota”
Wstęp: Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
Dyskusja: Jakość administracji samorządowej w świetle praktyki sądownictwa
administracyjnego, orzecznictwa SKO, ustaleń kontroli NIK oraz działalności
nadzorczo-kontrolnej RIO
Krystyna Sieniawska, Prezes SKO w Krakowie; Józef Górny, Wiceprezes NIK;
Tadeusz Dobek - Prezes RIO w Bydgoszczy
13.25-13.40 Przerwa
13.40-15.00 Debata: Ocena funkcjonowania ustawy o pracownikach samorządowych
Moderator: Klaudiusz Kawecki, MUNICIPIUM SA
Wstęp:
Stefan Płażek, Uniwersytet Jagielloński
Dyskusja z udziałem przedstawicieli związków samorządowych: Kazimierz
Kotowski, Związek Powiatów Polskich; Krzysztof Iwaniuk, Związek Gmin Wiejskich
RP