Nagrody "Wspólnoty"

Statuetka im. Kazimierza Wielkiego
   18 statuetek im. Kazimierza Wielkiego - nagród w rankingu "Wspólnoty" oraz 60 dyplomów-wyróżnień w tym plebiscycie odebrali przedstawiciele JST w czasie Gali Inwestorów Samorządowych, będącej kulminacyjnym punktem organizowanego przez naszą redakcję 2. Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. 19. przypadła Bankowi Ochrony Środowiska, zasłużonemu we wspieraniu JST. Dwudniowe obrady, poświęcone najbardziej palącym problemom związanym m.in. z przygotowaniem i prowadzeniem inwestycji w gminach oraz pozyskiwaniem pomocy zewnętrznej na ten cel, a także towarzyszący im 2. Kongres Skarbników zainteresowały przeszło 400 samorządowców z całej Polski.

   Do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przyciągała zarówno tematyka sesji plenarnych, poszczególnych paneli dyskusyjnych, jak i zaproszeni przez nas prelegenci, wśród których znaleźli się profesorowie Beata Filipiak z Uniwersytetu Szczecińskiego, Wojciech Misiąg, były wiceminister finansów, Zbigniew Polański, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz dr Mirosław Czekaj, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Elżbieta Kamińska, wiceprezes Fitch Ratings Polska i dr Halina Dmochowska z Głównego Urzędu Statystycznego. Dyskusje o finansowaniu inwestycji zdominowały problemy związane ze stosowaniem ustawy o VAT, o czym piszemy szerzej na kol. 22-27, bezpiecznym zadłużaniem się JST oraz realizacją przedsięwzięć współfinasowanych przez Unię Europejską. Ponieważ w tej sprawie wiele do zaoferowania mają banki i firmy doradcze, ich przedstawiciele prowadzili część paneli dyskusyjnych, m.in. na temat pozyskiwania kapitału i partnerstwa publiczno-prywatnego. Forum uświetnili przedstawiciele rządu - uczestnicząca w obradach wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska oraz wiceszef MSWiA Jerzy Mazurek, uczestniczący we wręczaniu nagród laureatom naszego rankingu oraz instytucji - Centrum im. Adama Smitha, Urzędu Zamówień Publicznych, Narodowego Centrum Kultury, a także przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

   Część spotkań prowadzili cieszący się autorytetem samorządowcy - Danuta Kamińska, skarbnik Katowic, Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, Paweł Tomczak, dyrektor Biura ZGW RP oraz Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.

   Wieczorna Gala Inwestorów, w pierwszym dniu konferencji, była okazją do szczególnego uhonorowania wysiłku inwestycyjnego JST. Laureaci pierwszych trzech miejsc w każdej z sześciu kategorii jednostek otrzymali statuetki z podobizną wielkiego budowniczego - Kazimierza Wielkiego, zaś finałowa dziesiątka dyplomy.


   Czołówka rankingu przygotowanego dla nas przez profesora Pawła Swianiewicza, który osobiście gratulował wygranym, jest stabilna. Pozostały w niej m.in.: Katowice, Warszawa, Krynica Morska, Polkowice, Kleszczów, czy powiat pucki, wiele samorządów ma więc w swoich zbiorach już dwie rzeźby z podobizną polskiego króla (nagrody "Wspólnota" przyznaje po raz drugi). Zmienia się natomiast udział środków własnych i dotacji przyznawanych gminom na oceniane w plebiscycie przedsięwzięcia infrastrukturalne (w poprzednim numerze naszego pisma pisał o tym obszerniej prof. Swianiewicz). Niezmiennie samorządowcy cieszą się natomiast z każdej nowej drogi, wodociągu i oczyszczalni na ich terenie, obiecując, że o pieniądze na nie zatroszczą się też w przyszłorocznych budżetach. - Byleby tylko - jak podkreślił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, zwycięzcy wśród miast na prawach powiatu - nikt nam nie przeszkadzał...

Marzena Repetowska-Nyc      
sekretarz redakcji "Wspólnoty"